Celú zimu sa teším na vysnívanú dovolenku pri mori. Ubytovanie objednané pol roka vopred. V mobile apku s odpočtom dní do odchodu. Naplánované miesta, atrakcie, pláže, ktoré navštívime. Zaistené zalievanie kvetov, kŕmenie rybičiek, mačky, psa. Všetko na cestu zbalené a pripravené.

A v predvečer odchodu mi chrobáčik šepká do ucha: "Mamička, mne je nejako zle." Siahnem mu na čelo a skúsenou rukou nameriam minimálne 38 stupňov. "Do pr...., chcem povedať do kvetov".

Tak toto zažiť nechcete.

Ako tomu predísť?

Silná imunita, väčšia šanca odolať bacilom

Zlepšiť dieťaťu imunitu. Vytrénovať jeho obranný systém, aby sa za každých okolností dokázal vysporiadať s vírusmi a baktériami, ktoré číhajú na každom rohu.

Obranný (imunitný) systém je geniálny. Sám sa vie naučiť, ako sa napadnutiu bacilom najefektívnejšie ubrániť. Potrebuje na to len dve veci – byť dostatočne silný, a s bacilmi sa stretávať.

Akonáhle sa s bacilom stretne a premôže ho, uloží si to do pamäti. Nabudúce sa ubráni lepšie a rýchlejšie.

Ako posilniť (nielen) detský imunitný systém

  • Základným stavebným kameňom je pestrá strava s dostatkom vitamínov, minerálov a stopových prvkov.
  • Veľmi dôležitý je častý pohyb na čerstvom vzduchu, ideálne za každého počasia.
  • Otužovanie. Nemusíme dieťa hneď sprchovať studenou vodou. Stačí ho postupne menej obliekať. Organizmus sa prispôsobí a bude odolnejší.
  • Nepreháňať to s čistotou a hygienou v domácnosti.

Imunita a ročné obdobie

Jar, leto, ide to samo

Na jar a v lete ide budovanie imunity takmer samo. Môžeme byť každý deň vonku, behať, športovať, prechádzať sa. Letné aktivity pôsobia blahodárne na psychiku. Cítime sa šťastnejší, vyrovnanejší. To má pozitívny vplyv na imunitu.

Jeseň, zima, trochu to drhne

Na jeseň a v zime už je to horšie. Je menej slnka, skôr je tma, často býva pochmúrno, chladno, daždivo. Von nás to väčšinou neťahá a naše aktivity sú častejšie obmedzené na vnútorné priestory. Je oveľa ťažšie udržať seba aj deti v dobrej fyzickej a psychickej kondícii.

Znížený príjem vitamínu D zo slnečných lúčov sa snažíme dohnať užívaním doplnkov stravy.

Veľmi populárne je v posledných rokoch bovinné Colostrum, ktoré obsahuje skutočne rozmanitú škálu vitamínov, minerálov, aminokyselín a imunoglobulínov, a vďaka tomu skvele podporuje správnu funkciu imunitného systému.

Pre deti je najlepšie Colostrum s acerolou vo forme prášku. Jeho užívanie je oveľa jednoduchšie, než prehĺtanie kapsúl. Prášok sa dá zamiešať do pokrmu (napríklad do jogurtu, do kaše). A dieťa ani nemusí vedieť, že mu zlepšujeme zdravie. Nebudujeme mu podvedomú závislosť na pravidelnom prehĺtaní kapsúl.

Užívanie colostra v lete

Preventívne užívanie colostra v lete nie je potrebné. Máme dostatok pohybu, čerstvého vzduchu a slnečných lúčov.

Je však dobré mať colostrum pre každý prípad v zásobe, či už mierime na dovolenku k moru, na chalupu, pod stan, alebo chceme obytniakom precestovať Európu.

Keď sa potom na dovolenke predsa len o dieťa pokúša nejaký bacil, tak ho za podpory zvýšených dávok colostra premôže čo by dup.

A ideme

Tááák. Deň s veľkým D (rozumej Dovolenka) je konečne tu. Môžeme vyraziť!

A aby otecko tú dlhú cestu k moru za volantom zvládol, pribalíme mu na cestu Promysl, zdravú náhradu energetických nápojov. Udrží ho v strehu aj pri nočnej jazde.

Prajeme šťastnú cestu a slnko v duši :-)