Čo je colostrum? Colostrum (kolostrum), alebo tiež mledzivo, je prvé materské "mlieko", z ktorého získava mláďa cicavca, tesne po pôrode, obrovské množstvo prospešných látok.
Vitamíny, minerály, aminokyseliny, rastové faktory, imunoglobulíny, laktoferín, polypeptídy bohaté na prolín, cytokíny, enzýmy.

Mláďatá sa rodia bez imunity. V prvých dňoch života sú úplne závislé na príjme obranných látok v colostre od matky. Vďaka colostru si postupne vytvorí takzvanú vrodenú (nešpecifickú) imunitu.

Zvlášť dôležité sú v colostre imunoglobulíny (Ig), čosú protilátky, ktorými imunitný systém identifikuje a následne eliminuje baktérie a vírusy.

Zložky kravského (bovinného) colostra

Imunoglobulíny (Ig)

  • IgG: kravské colostrum obsahuje najviac imunoglobulínov IgG. To poskytuje veľkú porciu imunity proti útokom patogénov. IgG pomáha zahájiť prísun ďalších imunitných funkcií.
  • IgA: je strategicky rozmiestnená v častiach ľudského tela – v tráviacom, dýchacom a močovom trakte, kde hraje hlavnú úlohu v slizničnej imunite. Bráni množeniu patogénov.
  • IgM: reaguje ako prvý na patogény, ktoré sa dostávajú do tela. IgM napáda baktérie a vyraďuje ich z činnosti.
  • IgE: hraje dôležitú rolu v reakciách na alergie a pomáha ničiť parazity v tráviacom systéme.
  • IgD: spolupracuje s IgM. Spoločne aktivujú B lymfocyty. Akonáhle sú lymfocyty B aktivované, začína IgD spolupracovať s ostatnými imunoglobulínmi na podpore imunitného systému.

Cytokíny

Colostrum obsahuje mnoho týchto proteínových regulátorov bunečnej komunikácie. Cytokíny sú molekuly, ktoré prenášajú dôležité informácie medzi bunkami a reguluúí rast, delenie buniek, reguláciu zápalov a zlepšenie obranyschopnosti. Fungujú ako prosteedníci v regulácii imunitnej a zápalovej odpovedi.

Laktoferín

Laktoferín patrí medzi najsilnejších pomocníkov imunitného systému. Dokáže organizmus brániť proti akémukoľvek typu infekcie, pomáha zabrániť prehriatiu imunitného systému a zabrániť zápalom. Mnohé štúdie ukazujú, že laktoferín je účinná antibakteriálna, antimykotická, antivírusová a parazity likvidujúca zlúčenina. Laktoferín je organizátorom imunitných buniek a pomáhá koordinovať obranu proti nezvaným hosťom.

Lysozym

Lysozym je antibakteriálny enzým, ktorý podporuje imunitný systém vytváraním bunkovej steny proti škodlivým baktériám. Úzko spolupracuje s ostatými zložkami colostra. Lysozym vytvára spolupôsobiací efekt s lactoperoxidase, IgA a laktoferínom. Lysozym a IgA spoločne bojujú proti baktériám E.Coli. V prítomnosti Laktoferinu sú antibakteriálne účinky lysozymu znásobené.

Lactalbumin

Lactalbumin je dôležitá živina a proteín rozpustný vo vode, ktorý obsahuje aminokyseliny dôležité pre rast a vývoj tela.

Lactoperoxidase

Lactoperoxidase je hlavný antibakteriálny enzým v colostre. Chrání kojace prsné žľazy pred infekciami.

PRPs (Proline Rich Polypeptides)

PRPs sú malé reťazce aminokyselín, ktoré majú mohutný efekt pri zahájení a udržaní rovnováhy imunitnej odpovede.

Rastové faktory

Rastové faktory podporujú rast buniek, bunkové rozmnožovanie a zrenie buniek.

  • EGF (Epidermal Growth factor): má dôležitú rolu v regulácii bunkového rastu, rozmnožovania a delenia. Rodina EGF rastových faktorov pomáha modulovať vývoj pokožky, prsných žliaz a čriev.
  • FGFs (Firoblast Growth Factors): podieľa sa na raste nových krvných ciev a na hojení rán.
  • IGF-1 (Insulin-like Growth Factor): v rastových faktoroch kravského colostra je ho najväčšie množstvo. Má dôležitú roui pri raste detí a má anabolické vlivy v dospelosti.
  • PDGF (Platetet-derived Growth Factor): jeden z mnohých proteínov regulujúcich rast buniek a ich delenie. Má dôležitú rolu v tvorbe krvných ciev.
  • TGF-alpha & TGF-beta (Transforming Growth Factors): TGF-alpha vyvoláva epiteliálny vývoj tkanív. TGF-beta – hraje rozhodujúcu rolu v regenerácii tkanív, rozmnožovanie buniek, tvorby kostnej chrupavky a reguláciu imunitného systému.

Základné živiny

Colostrum poskytuje energiu a živiny. Je veľmi bohaté na uhľovodíky, lipidy a proteíny. Uhľovodíky sú v mledzive prítomné spolu s vitamínmi a minerálmi – vápnikom, horčíkom, draslíkom a zinkom.

Vitamíny

Colostrum obsahuje vitamíny A, B2, B9, B12 a D. Vitamíny sú nevyhnutné organické živiny, ktoré pracujú ako katalyzátor v biologických procesoch. Tieto biologické procesy sú dôležité pre vývoj retinolu, dopravu dôležitých látok skrz bunkovú stenu a v spracovaní ďalších živín.

Minerály a Ionty

Colostrum obsahuje vápník, chlorid, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík a zinok. Minerály pôsobia ako katalyzátory v telesných funkciách, ako sú funkcie metabolizmu a formácie ATP (dôležitý nukleotid, ktorý je úplne zásadný pre funkciu všetkých známych buniek). Minerály sú tiež dôležitými stavebnými blokmi kostí a zubov.

Uhľovodíky

Súčasťou colostra sú jednak jednoduché cukry, ale tiež i najzložitejšie oligosacharidy. Uhľovodíky sú dôležitým zdrojom energie a sú súčasťou bunkového rozpoznávania.

Aminokyseliny

Aminokyseliny sa skladajú z veľkého množstva zložiek potrebných pre stavbu proteínových blokov pomoci prepojení peptidových väzieb. Sú dôležité pre vývoj kostí a svalov.

Proteíny

Proteíny v colostre poskytujú výživové zložky nepostrádateľné pre vývoj svalov a tkanív. Poskytujú energiu.

Záver

Colostrum obsahuje obrovské množstvo látok dôležitých pre vývoj novorodenca a pre jeho imunitný systém.

Podľa najnovších štúdií má colostrum priaznivé účinky i na zdravie detí a dospelých. V tele pôsobí ako imunomodulant, ktorý napomáha dosiahnutiu a udržaniu optimálnej úrovne imunity organizmu.

Je to prírodný posilňovač imunity detí a dospelých. Colostrum bývalo v skorších dobách len pre vyvolených. Doprajte si starostlivosť, ktorú mávali iba panovníci.