Ako sa hovorí v jednom porekadle „choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch“. Väčšina z nás sa občasnej chorobe, prechladnutiu, „nádche“, skrátka nevyhne.

Náš imunitný systém vie byť veľmi silný a dokáže si s hocičim poradiť. Pokiaľ sme ale dlhodobo vystavení faktorom oslabujúcim imunitu – stresu, užívaniu antibiotík, smogu v zimnom období, je dôležité imunitnému systému pomáhať.

Dobrým základom je dopriať nášmu telu dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, zdravú stravu, psychickú pohodu, a prípadne aj otužovanie.

Na celkovú odolnosť nášho organizmu má veľký vplyv náš životný štýl.

Vďaka pokrokom v medicíne, antibiotikám aj vysokým hygienickým štandardom nás už takmer neohrozujú infekcie, na ktoré sa predtým umieralo. Daní je naopak znížená odolnosť proti bežným infekciám, pretože naša imunita, zjednodušene povedané, nemá dostatočný tréning.

Poďme sa zamerať na imunitu oslabenú po antibiotikách.

Čo sú antibiotiká a ako v tele fungujú?

Antibiotiká sú látky, prírodné alebo umelo vyrobené, ktoré sa používajú pri liečbe infekčných ochorení spôsobených mikroorganizmami, najčastejšie baktériami, ale aj niektorými druhmi húb a parazitov. Najznámejším antibiotikom je penicilín, objavený v roku 1928 Alexandrom Flemingom.

Nižšie sa budeme venovať antibiotikám umelo vyrobeným, teda syntetickým.

Dôležitou informáciou je, že antibiotikami nemožno liečiť ochorenia spôsobené vírusmi (napríklad zápaly horných či dolných dýchacích ciest, zápal nosohltana, hrtana, priedušiek či priedušnice), pretože na ne nie sú vôbec účinné.

Výnimkou, kedy je antibiotikum pri vírusovom ochorení predpísané, je situácia, keď sa lekár obáva tzv. superinfekcia - to znamená, že na vírusové ochorenie nasadne nejaká bakteriálna infekcia a virózu skomplikuje.

Antibiotiká účinkujú tak, že tlmia rast a množenie mikroorganizmov (bakteriostatické antibiotiká) alebo ich priamo usmrcujú (baktericídne antibiotiká).

Antibiotiká bohužiaľ nerozlišujú či ide o baktérie spôsobujúce naše ochorenie, alebo o užitočné baktérie, ktoré tvoria napríklad tak dôležitú črevnú mikroflóru.

Lekári sa rozhodujú pre liečbu antibiotikami na základe svojich vlastných skúseností. Po zistení anamnézy, vykonaní CRP testu, alebo napr. odobratí krvi pre krvný obraz a sedimentáciu, najskôr predpíšu širokospektrálne antibiotiká, ktoré pôsobia na celý rad rôznych bakteriálnych kmeňov.

Keď sa na základe výsledkov rozborov, napríklad zo sterov, podarí identifikovať bližšieho pôvodcu choroby (konkrétny bakteriálny kmeň), zmení lekár širokospektrálne antibiotiká za antibiotiká účinné na baktérie, ktoré ohrozujú naše zdravie (úzkospektrá antibiotiká). Užitočné baktérie našej črevnej mikroflóry tak zostanú bez väčšej ujmy.

Ako je naše telo zaťažené pri užívaní antibiotík?

Antibiotiká nie sú nášmu telu vlastné. Podobne ako napríklad alkohol, drogy, alebo napríklad jed. Telo sa preto snaží tieto látky z organizmu vylúčiť. Hlavnú úlohu v tomto majú pečeň alebo obličky.

Organizmus je pri spracovaní antibiotík veľmi zaťažený. Preto sa pri užívaní antibiotík, av určitej dobe po ukončení ich užívania, neodporúča zvýšená fyzická námaha ani pitie alkoholu. To by bola pre telo ďalšia záťaž, ktorá by mu mohla zásadne uškodiť.

Pozor si musíme dať aj na citrusové plody. Síce obsahujú mnoho vitamínu C, ale zároveň obsahujú zlúčeniny, ktoré bránia vstrebávaniu antibiotík. Citrusové plody, a šťavy z citrusových plodov, je preto v priebehu liečby antibiotikami lepšie úplne vynechať.

Rovnako slnenie sa neodporúča v priebehu užívania antibiotík, pretože môže vyvolať nežiaduce kožné reakcie.

Rovnako ako pri iných liekoch aj pri užívaní antibiotík sa môžu dostaviť nežiaduce účinky. Následkom prechodného oslabenia imunitného systému pri užívaní antibiotík môže dochádzať napríklad k premnoženiu niektorých patogénnych baktérií v črevách a urogenitálnom ústrojenstve (napr. kvasinky Candida albicans spôsobujúce gynekologické problémy).

Často nás môžu zastihnúť aj ďalšie vedľajšie účinky ako je nadúvanie, zvracanie, zápcha, nevoľnosť, nechutenstvo, alergické reakcie, bolesti hlavy.

Slabosť po antibiotikách

Ako vypláva z odseku vyššie, organizmus dostáva pri užívaní antibiotík veľa zabrať. Častým sprievodným javom je tak slabosť po antibiotikách. Organizmus je veľmi zaťažený nielen spracovaním antibiotík, ale práve aj vedľajšími účinkami, ktoré telo veľmi oslabujú.

Neužívame antibiotiká príliš často?

V súčasnej uponáhľanej dobe sa môže zdať najrýchlejším a najjednoduchším riešením na všetky infekcie predpísania antibiotík.

Niekedy lekár, inokedy my sami, úzkostlivo preferujeme (s vidinou hrozby zameškania pracovných povinností, dochádzky dieťaťa do školy, škôlky, zmarenej dovolenky a podobne), predpísania antibiotík, pred snahou chorobu vyliečiť iným spôsobom – napríklad pobytom v posteli a s pomocou bežne dostupných domácich prostriedkov .

Je vcelku bežné, že je dieťa v prvých dvoch rokoch povinnej školskej dochádzky približne desaťkrát do roka choré. A väčšinou nejde o choroby liečené antibiotikami. Akonáhle si dieťa prejde procesom získavania potrebnej imunity, chorobnosť spravidla výrazne klesá.

Antibiotika by mala byť používaná len keď je to skutočne nutné. Rozhodne nie preventívne. Znamenajú pre telo veľkú záťaž, môžu mať vedľajšie účinky a vo výsledku oslabujú imunitu.

Úplne inak sú na tom prírodné antibiotiká. Napríklad cesnak, med, propolis, nechtík, Echinacea, zázvor a mnoho ďalších.

Pri liečbe antibiotikami je veľmi dôležité udržať stabilné, dostatočne vysoké, koncentrácie lieku v krvi – poctivo dodržiavať dávkovanie (okrem prípadu, keď sa nám pri užívaní antibiotík výrazne priťaží). Ak antibiotiká nedoberieme, zbytočne zaťažíme pečeň a obličky, a boj so škodlivou baktériou nedovedieme do víťazného konca.

Navyše tým môžeme spôsobiť, že baktérie, proti ktorým bolo antibiotikum nasadené, ho len „ochutnali“ a nasledujúcim generáciám baktérií (ktoré vznikajú počas niekoľkých hodín) odovzdajú do DNA určitú odolnosť (rezistenciu) proti tomuto lieku.

Podobne je to v prípade preventívneho užívania antibiotík. Alebo v prípade častého užívania antibiotík, kedy sa môžeme dostať do „začarovaného kruhu“ choroba -> antibiotiká -> oslabená imunita -> choroba -> antibiotiká -> oslabená imunita ...

Prírodné antibiotiká

Antibiotiká z prírody, z prírodných zdrojov, sú prírodné účinné látky, ktoré sú rôznou mierou obsiahnuté v niekoľkých tisícoch rastlinách na celom svete. A nielen v rastlinách. Antibiotické účinky môžu mať aj niektoré huby alebo výlučky/produkty živočíchov. Niekedy vznikajú ako produkt symbiózy medzi rastlinami a hmyzom, čo platí napríklad pre med a propolis.

Tieto účinné látky pôsobia ako proti baktériám, tak aj proti plesniam a dokonca vírusom. Avšak iným spôsobom ako syntetické antibiotiká.

Rastliny využívajú vplyv svojich antibiotických účinných látok aby „pribrzdili“ ostatné organizmy za účelom svojej vlastnej ochrany. Nikdy by ostatné organizmy úplne nezničili. V rôznej miere ich potrebujú pre vlastné prežitie. Rastlinné antibiotiká disponujú komplexnými mechanizmami, ktoré znemožňujú vznik rezistencií.

Na rozdiel od synteticky vyrobených antibiotík, u ktorých väčšinou pôsobí hlavná účinná látka, ide u prírodných antibiotík o komplex spolupôsobiacich zložiek s rôznou chemicko-biologickou štruktúrou a účinnosťou.

Johann Wolfgang von Goethe povedal: „Zovňajšok rastliny je iba polovica jej skutočnosti“.

Antibiotické rastliny:

  • Zaisťujú posilnenie imunitného systému a rozvoj prirodzených, telu vlastných, obranných síl.
  • Preventívne potláčajú infekčné choroby, podporujú tvorbu tkanív a hojenie rán.
  • Zbavujú telo toxínov a zlepšujú vylučovanie odpadových látok.
  • Zásobujú organizmus vitamíny, minerálnymi látkami, stopovými prvkami, ďalej napríklad flavonoidy (antioxidačné účinky) a organickými kyselinami (dôležité v procesoch trávenia), a preto by mali byť používané preventívne.

Ide o prirodzený liečebný proces bez škodlivých vedľajších účinkov, na rozdiel od syntetických antibiotík.

História užívania prírodných látok s antibiotickými účinkami siaha až do doby 2500 rokov pred naším letopočtom.

Zamerajme sa na pár antibiotických rastlín, s ktorými sa môžeme bežne stretnúť v našich zemepisných šírkach. Z týchto rastlín, ich častí či produktov sa spravidla vyrábajú tinktúry, odvary, šťavy, zábaly, zmesi, oleje a iné.

Cesnak kuchynský

  • Obsahuje alicín, ktorý ničí baktérie a choroboplodné zárodky (aj tie, ktoré sú odolné voči penicilínu).
  • Alkaloidy v cesnaku znižujú krvný tlak, zmenšujú riziko kôrnatenia ciev, posilňujú imunitu a zabraňujú trombózam.
  • Cesnak znižuje hladinu LDL cholesterolu.
  • Blahodárne pôsobí na črevnú sliznicu.
  • U ľudí pravidelne konzumujúcich cesnak sa preukázal nižší výskyt rakoviny.
  • Pôsobí proti mykózam a proti parazitom, vrátane veľkých ľudských črevných parazitov (Entamoeba histolitica, Giardia lamblia).
  • Je účinný proti plesni nôh, pri ušných infekciách ako olej.

Baza čierna

  • Je vynikajúci antioxidant.
  • Používa sa pri chrípkových epidémiách, znižuje horúčku, mierni kašeľ.
  • Veľmi dobre pôsobí pri a po hepatitíde a obličkových problémoch.
  • Čaj z kvetov je účinným prostriedkom pri zažívacích problémoch, plynatosti, nevoľnosti a nedostatočnosti žlčníka, ekzémoch a zápaloch rôzneho pôvodu.
  • Naklepané listy sa prikladajú na bolestivé kĺby a nehojace sa rany.

Zázvor

  • Obsahuje živičnú zložku shoagol so silným antivírusovým pôsobením.
  • Zázvor má protizápalové, imunostimulačné, detoxikačné a protihnačkové účinky, tlmí nevoľnosť.
  • Účinkuje napr. proti baktériám a parazitom rodov Escherichia, Helicobackter, Listeria, Staphylococcus, Toxoplazma, Trypanosoma, Salmonela a ďalším.
  • Neodporúča sa užívať pri zápaloch a vredoch v tráviacom trakte.

Echinacea – Trapatkovka purpurová

  • Pôsobí antibakteriálne (Streptococcus, Legionella, kvasinky Candida, Pseudomonas aeruginosa a a ďalšie).
  • Hojí rany, stimuluje a posilňuje odolnosť lymfatického systému.
  • Extrakt z koreňa je skvelý na prevenciu prechladnutia a na posilnenie imunity.
  • Čaj z koreňa podporuje trávenie.
  • Masť pomáha pri reumatizme a chronických zápaloch prínosových dutín.

Med

  • Je prírodný zázrak, ktorý okrem iného obsahuje inhibíny, čo sú látky blokujúce baktérie a ničiace mikroorganizmy.
  • Vďaka nízkemu obsahu vody sa na ňom neuchytávajú kvasinky zo vzduchu, teda sa med nekazí.
  • Je to univerzálny prostriedok posilňujúci imunitu, ktorý pre svoj obsah prírodného cukru pôsobí blahodárne na srdcový sval.
  • Vďaka obsahu železa, mangánu, medi, chlóru a vitamínov je nedoceniteľný pre krvotvorbu.
  • Je vynikajúcim regulátorom trávenia.
  • Kyseliny v ňom obsiahnuté, ničia choroboplodné zárodky pri miernejších zápaloch kože.
  • Éterické oleje pôsobia proti ochoreniu dýchacích orgánov, podporujú odhleňovanie.
  • Med celkovo tonizuje a upokojuje nervovú sústavu.

Na priamu spotrebu je najvhodnejší med z SR, ktorý je jeden z najkvalitnejších. U dovážaného medu hrozí znečistenie, či otrava botulotoxínom. Neodporúča sa med podávať deťom mladším ako 18 mesiacov.

Propolis

  • Legendárny protizápalový, antimykotický a celkovo liečivý prostriedok.
  • Je účinný pri chorobách v oblasti krku, zápaloch sliznice úst a nosohltana, chronických a akútnych nádchach, zápaloch vedľajších dutín, zápaloch mandlí a uší, chronickom zvonení v ušiach, sennej nádche, kašli, bronchitíde, astme.
  • Je účinný pri chorobách tráviacich orgánov, zápaloch žlčníka, zápaloch ďasien, parodontóze, bolesti zubov a zubnej infekcii.
  • Je účinný pri poruchách látkovej výmeny, pri vysokom krvnom tlaku, pri zvýšenej hladine krvného tuku a cholesterolu, ďalej pri poruchách prekrvovania, pri ateroskleróze, pri všetkých typoch oslabenia imunity aj ako prevencia prechladnutia.
  • Účinkuje pri zápaloch obličiek, močových ciest a močového mechúra, pri prostatických problémoch a pri vaginálnych infekciách.
  • Zvonka sa uplatňuje pri kožných chorobách (lupienka, opary, bradavice, mozole, kurie oká), zraneniach, omrzlinách a spáleninách, a pri starostlivosti o pokožku so sklonom k začervenaniu u detí.

Nechtík

  • Využíva sa často ako kozmetikum v starostlivosti o pleť a jej očiste.
  • Vďaka antimykotickým vlastnostiam sa hodí pri hojení znečistených alebo hnisavých rán.
  • Masti, tinktúry a tinktúrové obklady sa používajú pri akné, popáleninách, zápaloch a vredoch tesne pod kožou.
  • Masť priaznivo ovplyvňuje kŕčové žily a drobné podkožné žilové deformácie.
  • Odvar alebo riedená tinktúra sa používa na vyplachovanie a kloktanie pri zápaloch hltana a ďasien ale aj pri harmonizácii menštruácie.
  • Zvieravé a antibakteriálne účinky sa využívajú pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika, a pri Crohnovej chorobe, kedy tlmí zápaly a uvoľňuje kŕče.

Čučoriedka

  • Plody pôsobia proti hnačkám, antibakteriálne a protizápalovo.
  • Pomerne vysoký obsah rutínu a eskulínu ich predurčuje na užívanie pri cievnych problémoch.
  • Myrtillín obsiahnutý v čučoriedkových listoch si vyslúžil názov rastlinný inzulín. Nálev z listu sa používa pri liečbe cukrovky a výťažok je súčasťou Jančových tabliet C.
  • Čučoriedky sa užívajú pri kolikách a hnačkách.
  • Majú antioxidačné účinky.
  • Už v žalúdku potláčajú choroboplodné zárodky.
  • Liečia črevné infekcie a zmierňujú problémy vyvolané hemoroidmi.
  • Čaj z listov aj plody zvyšujú odolnosť organizmu voči radiácii a napomáhajú pri tlmení abstinenčných nikotínových príznakov, pretože podporujú tvorbu dopamínu.

Kapucínka

  • Prírodné antibiotikum budúcnosti.
  • Pôsobí bakteriostaticky v urogenitálnej oblasti.
  • Je účinná proti baktériám rodu Staphylococcus (vrátane zlatého stafylokoka) a Streptococcus, spôsobujúcich zápalové ochorenie močových ciest a obličiek a proti baktérii Salmonella, Escherichia coli, Proteus vulgaris.
  • Má insekticídne účinky a používa sa ako pomocný prostriedok pri padaní vlasov a proti lupinám.

Neodporúča sa užívať deťom do šiestich rokov. Jej užívanie sa obmedzuje na dobu šiestich týždňov, po ktorých sa odporúča aspoň dvojmesačná prestávka.

Kniha Svet prírodných antibiotík autorov Josefa Jonáše a Jiřího Kuchaře, z ktorej sú použité niektoré informácie v článku, radí: „Vyberte si rastliny, ktoré sú pre vás najdostupnejšie, či už z hľadiska ich získania alebo spôsobu spracovania. Rovnako účinný je aj intuitívny spôsob výberu podľa osobnej sympatie k určitej byline alebo prostriedku.“

Svet prírodných antibiotík je rozmanitý, účinný a príjemný, nenesie so sebou riziko vytvorenia rezistencie a je maximálne ústretový k vášmu imunitnému systému.“

Ako sa po liečbe syntetickými antibiotikami dostať späť do formy?

Čo najskôr po ukončení liečby antibiotikami sa snažte obnoviť črevnú mikroflóru a posilniť celkovú obranyschopnosť organizmu.

  • Dôsledne dodržujte rekonvalescenciu - vyhnite sa veľkej fyzickej záťaži, stresu; dôležitý je dostatočný spánkový režim a odpočinok.
  • Jedzte probiotiká - formou doplnkov stravy, ale aj v potravinách s ich vysokým obsahom. Probiotiká sú nevyhnutné pre správnu funkciu čriev, na vstrebávanie a tvorbu niektorých vitamínov a minerálov av imunitných pochodoch v organizme. Deti si určite obľúbia probotika vo forme žuvacích hviezdičiek.
  • Jedzte prebiotiká = „záhradnícky substrát“ pre rast probiotík. Najrozšírenejšími prebiotikami sú rozpustná aj nerozpustná vláknina obsiahnutá v ovocí a zelenine, obilninách. Populárnymi prebiotikami sú laktulóza a oligosacharidy. Na trhu sú dostupné doplnky stravy kombinujúce probiotiká a prebitotiká - synbiotiká.
  • Vyhýbajte sa miestam s veľkou koncentráciou ľudí - po liečbe ste oslabení, ľudovo povedané „pripravení chytiť kde čo“.
  • Choďte do prírody, smejte sa a majte sa radi – príroda, čerstvý vzduch, smiech aj láska sú univerzálnymi liekmi a posilňovačmi imunity.
  • Stravujte sa ľahko a zdravo - jedzte zeleninu, ovocie aj kvalitné bielkoviny a obilniny. Zaraďte do jedálnička probioticky pôsobiace potraviny (jogurty, kyslé nápoje, kyslá kapusta, kvasená zelenina a podobne), chlorelu, zelený jačmeň.
  • Posilnite imunitu - užívaním prírodných doplnkov stravy, napríklad Colostra.

A čo je to Colostrum?

Colostrum, alebo mledzivo, je prvé materské "mlieko", ktoré obsahuje obrovské množstvo prospešných látok.

Obsahuje množstvo vitamínov, minerálov, stopových prvkov a taktiež významné bielkoviny, rastové faktory a inhibítory proteáz, hrajúce veľmi výraznú úlohu v imunitnom systéme.

Ďalej obsahuje protilátky, ktoré majú priame účinky proti baktériám, vírusom a plesniam.

V kolostre sa vyskytuje tiež laktoferín, ktorý u zdravých jedincov pomáha zabezpečiť imunitu proti chrípkam, prechladnutiam, parazitom a infekčným baktériám. Uplatňuje sa pri obmedzovaní rastu metastáz, pomáha redukovať plesne a obmedzuje produkciu voľných radikálov. Jedným z hlavných priaznivých účinkov laktoferínu je jeho schopnosť redukovať zápaly.

Rastové faktory majú vplyv na hojenie rán, na vytváranie svalovej hmoty, na zlepšenie nervového systému a na zvyšovanie výdrže a vitality.

Colostrum poznali už starí Gréci, Inkovia a bojovníci. Dobre vedeli aká skvelá je to surovina. Colostrum nazývali „darom od bohov“.

Až moderná medicína, spoločne s objavom antibiotík, zatlačila colostrum do pozadia.

Čím ďalej viac ľudí sa obracia k dávnym skúsenostiam a múdrym radám predkov, a znovuobjavujú Colostrum. Je to úžasný zdroj cenných látok. Nástroj na prevenciu a liečbu mnohých ľudských mikrobiálnych infekcií.

Tu sa dozviete čo všetko Colostrum obsahuje.

Niekedy je použitie antibiotík bohužiaľ nevyhnutné, ale so silnou imunitou máme oveľa väčšiu šancu sa im vyhnúť.

Vyvážená strava, zdravý životný štýl, pravidelný pohyb, „slnko v duši“… a Colostrum 😇. Skúste ho.

Přeji pevné zdraví a úsměv na tváři
Pavlína

Ing. Pavlína Nývltová