Imunita

Imunita - schopnosť organizmu brániť sa baktériám, vírusom a ďalším cudzorodým látkam - je riadiacim centrom procesu uzdravovania organizmu.

Vytvorenie dobrej imunity (obranyschopnosti), ktorá novorodenca chráií pred infekciami z vonkajšieho prostredia, je životne dôležitým procesom.

Kojenie - významný vklad do života

Najlepším krokom (i keď nie vždy možným), ako novorodencovi dobre "naštartovť" imunitu, je kojenie.

Po pôrode dieťa prijíma mledzivo, odborným názvom KOLOSTRUM, ktoré sa vytvára v mliečnej žľaze matky tesně pred pôrodom a je produkované eště 3-5 dní po pôrode.

Kolostrum zaistí dieťaťu prirodzene pasívnu imunitu v dobe, keď ešte nie je samo schopné imunitnej reakcie a neprodukuje vlastné protilátky. Je to prírodný nakopávač imunity.

Kolostrum je bohaté na bielkoviny (proteíny), vitamíny, minerály a stopové prvky, rastové faktory, inhibítory proteáz, protilátky (proti vírusom, baktériám a plesniam), laktoferín a skupinu molekúl PRP (Proline-Rich-Polypeptides) a pomáha dieťaťu prežiť prvné dni v novom nesterilnom prostredí a pripraviť mu tak kvalitný štart do života. Podrobnejšie čo je Colostrum?

Výživa v priebehu prvých troch rokov života dieťaťa (kojenie, prechod na bežnú stravu a následna výživa) hraje nezanedbatelnú úlohu pre správne fungovanie imunity.

Colostrum v doplkoch stravy

Colostrum s acerolou pre deti, môže pomôcť posilniť imunitu u detí, ktoré vzhľadom k tomu, ako imunitný systém funguje, spadajú medzi ohrozené “chybami imunitného systému” (autoimunitné ochorenie, imunodeficiencia, alergie).

Vyššie riziko zhoršenej imunity sa vyskytuje u detí, ktoré sa nenarodily prirodzenou cestou, u detí nekojených a u detí, ktoré zdedili genetickú predispozíciu k alergiám.

Ďalšími rizikovými faktormi, kedy sa môže imunita “pokaziť”, sú - prechod na bežnú stravu (skorý alebo neskorý), nedostatočné vystavenie detí vonkajšiemu prostrediu a nevhodná výživa.

Zdravá strava = zdravé dieťa

Preto je potrebné sa nad výživou svojich ratolestí neustále zamýšľať a snažiť sa dodržiavať zásady správnej výživy už od narodenia, aby Vaše dieťa malo kvalitnú imunitu a pevné zdravie, ktoré je nnajdôležitejším vkladom do života.

Autor: Mgr. Veronika Habermann, DiS.
vedoucí Centra zhubnout.cz

Podpis Veronika Habermann