Asi ste si už všimli, že nám nie je ľahostajné naše životné prostredie. Nechceme se podieľať na produkcii odpadov. Doplnky stravy preto balíme do ekologických, kompostovateľných obalov.

Balíčky, ktoré putujú k vám, našim zákazníkom, balíme do papierových krabíc lepených papierovými páskami. Ako ochrannú výplň používame drevitú vlnu. Skrátka robíme všetko preto, aby sme nezaťažovali životné prostredie. 

Do každého balenia produktu s obsahom colostra vo forme prášku (Colostrum pre deti, Colostrum bez laktózy) vkladáme malú lyžičku. Slúži na naberanie prášku a zároveň ako odmerka pre správne dávkovanie colostra.

Okrem toho, že musí mať správnu veľkosť, aby sa krásne vošla do balenia a odmeriavala správne množstvo prášku, že musí byť pevná, aby sa dala použíť opakovane a nerozpustila sa v jedle alebo nápoji, tak musí byť zároveň, ako inak, ekologická a kompostovateľná.

No ono sa to ľahko povie, ale ako takú nájsť?

Aké sú na trhu možnosti?

Objednali sme veľa vzoriek lyžičiek z rôzných materiálov. A testovali, a skúšali, a vyberali.....a vybrali.

Plastová lyžička:

správná veľkosť
dostatočne pevná
zákaznícka skúsenosť - dobrá
jednorázové plastové nádoby nie sú ekologické a už vôbec nie kompostovateľné

Drevená lyžička:

príliš plytká - nedá sa nabrať dostatočné množstvo prášku
dostatočně pevná
zákaznická skúsenosť - zlá (skúste olizovať „surové“ drevo, dosť to drhne 🙃)
ekologická, kompostovateľná

CPLA lyžička:

správna veľkosť
dostatočně pevná
zákaznícka skúsenosť - dobrá
ekologická, priemyselne kompostovateľná

Vyzeralo to, že máme jasného víťaza - lyžičku z materiálu CPLA. Lenže CPLA jednorázové príbory EU zakázala a postupne sa prestávajú vyrábať. Takže opäť nič.

Refork

Z pomaly sa blížiaceho zúfalstva sme vyslali správu do facebookového sveta, že naozaj potrebujeme malé lyžičky z ekologického materiálu. A bum! Ozval sa nám Tomáš z českej firmy Refork. Z českej firmy! No verili by ste tomu? Mali sme za to, že podobné veci sa vyrábajú len v Číne, Indii a podobne.

Refork je mladá česká firma, ktorá vyrába príbory, riad a ďalšie podobné výrobky z drevených pilín. V roku 2019 zvíťazila v kategórii produkt v súťaži E-ON Energy Globe. Český online portál CzechCrunch zaradil firmu ReFork medzi desať inšpirativných udržateľných biznisov v roku 2021.

Materiál ReFork je:

zdravotne nezávadný
ekologický
rozložiteľný v prírodnom prostredí (kompostovateľný)

Zloženie materiálu ReFork:

drevené piliny z miestnych zdrojov, ktoré vznikajú ako odpad pri spracovaní dreva
spojivom je biopolymér PHB(V), ktorý sa vyskytuje v prírode a je rozložiteľný v komposte, pôde, mori
prírodné minerály pre zlepšenie vlastností materiálu

Ekologická lžička Refork

Tomáš nám nechal obratom poslať vzorky malých lyžičiek. Netrpezlivo sme ich vyčkávali. A keď dorazili, hneď sme mali jasno - to sú tie pravé lyžičky, presne podľa našich požiadaviek a predstáv.

Spadol nám obrovský kameň zo srdca, že sme našli ďalšieho partnera, s ktorým môžeme napĺňať našu ekologickú víziu 🍀