Promysl je unikátny mix bylín a prospešných látok, ktorý zdravým spôsobom povzbudí myseľ, zvýší duševnú aj telesnú pohodu, zmierni únavu, zlepší koncentráciu aj pamäť.

Preto je ideálny pre profesie s vysokými nárokmi na premýšľanie, pozornosť a sústredenie. Napríklad pre manažérov, IT pracovníkov, programátorov, kreatívcov. Veľkú službu vykoná aj pre študentov pri enormnej záťaži v skúškovom období. 

Skvelú skúsenosť s Promyslom nám referujú tiež diaľkoví vodiči, ktorí ho vymenili za energetické nápoje. Keď na nich zaútočí únava, dve tobolky Promyslu ich udrží v strehu až tri hodiny.

V Promysle obsiahnuté látky majú naviac detoxikačné (očista tela) a antioxidačné (spomaľujúce starnutie) účinky a obsahují látky podporujúce látkovú výmenu (metabolizmus). Sú nadmieru vhodným doplnkom redukčných diét a očistných kúr.

Kofeín z guarany, cesmíny paraguayskej a zeleného čaju má, vďaka postupnému uvolňovaniu a pomalejšiemu vstrebávániu, dlhodobejší efekt, ako kofeín z kávy.

Poďme sa na jednotlivé zložky Promyslu pozrieť podrobnejšie.

Bakopa drobnolistá / Bacopa monnieri / Brahmi

Túto bylinku, pôvodom z Ázie, je možné v našich podmienkach pestovať ako izbovú rastlinu. Jej vnať (list, stonka, kvet) sa zbiera v októbri a najčastejšie sa užíva ako čajový odvar.

Revitalizuje nervové spojenia, rozširuje cievy (tzn. podporuje prietok krvi mozgom), napomáha zlepšeniu pamäte (krátkodobé i dlhodobé), zvyšuje koncentráciu, pomáhá pri učení, únave a stresu. Zmierňuje prejavy Alzheimerovej i Parkinsonovej choroby. Naviac má čistiace (detoxikačné) účinky.

Paulinie nápojná / Paullinia cupana L. / Guarana

Drevnatá liana pôvodom z Amazónie. Využívajú sa semená (guaranové oriešky), ktoré rastú vo vnútri červenej tobolky, dozrievajú a zbierajú sa v októbri a novembri.

Najznámejšou účinnou látkou v guarane je guaranín, neskôr premenovaný na kofeín, ktorý už v 18. storočí objavil (izoloval bielu kryštalickú substanciu) nemecký botanik Theodor von Martius.

Guarana je energetické tonikum, to znamená, že má povzbudzujúce (stimulačné) účinky, znižuje únavu, udržuje bdelosť a pozornosť, na rozdiel od iných stimulantov nezvyšuje nervozitu a napetie. Naviac tlmí horúčku, bolesti hlavy, kŕče a znižuje krvnú zrážanlivosť.

Byliny

Cesmína paraguajská / Ilex paraguariensis

Strom pôvodom z Južnej Ameriky. Používajú sa listy, z ktorých sa vyrába známy čaj maté. Zaujímavé je, že aby sa tento strom rozmnožil, jeho semena musia prejsť tráviacim traktom vtákov.

Má výrazné povzbudzujúce (stimulačné) vlastnosti, posilňuje nervový systém, zmierňuje únavu a napomáhá zvýšeniu duševnej a telesnej pohody.

Naviac čistí krv, má antioxidačné (starnutie spomaľujúce) a detoxikačné (očistné) účinky. Potlačuje pocit hladu, podporuje metabolizmus a napomáhá znižovať cholesterol.

Pri dlhodobom užívání zlepšuje imunitu a podporuje celkovú odolnosť organizmu.

Zelený čaj - extrakt

Nápoj starý cca 5 000 rokov. Pôvodom z Juhovýchodnej  Ázie. Vyrába sa z listov čajovníka čínskeho. Jeho príprava je spojená s radom ceremónií a obradov.

Listy sa sušia na panviciach a naparujú sa, aby prešli minimálnou oxidáciou (často nesprávne nazývanou fermentácia).

Je známy ako stimulant podporujúcí mozgovú činnost, zvyšuje sústredenie, znižuje únavu, zlepšuje pamäť a má pozitivný vplyv na zmiernenie prejavov Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby.

Naviac obsahuje antioxidanty (katechiny a vitamín C), je močopudný, liečí opary a uhry, napravuje trávenie, podporuje látkovú výmenu a pomáhá znižovať cholesterol.

Jinan dvojlaločný / ginkgo biloba

Strom starý cca 300 miliónov rokov, pôvodom z Číny, zdomácnel aj u nás. Dorastá do výšky 30 - 40 metrov a využívajú sa jeho listy.

Rozširuje cievy (zlepšuje prekrvenie mozgu, končatín, podpora pri impotencii), prevencia pred poškodením buniek vznikajúcích pri degeneratívnych ochoreniach v starobe, prevencia náhlych mozgových príhod. Zlepšuje pamäť, schopnosť sústrediť sa a ďalšie kognitívne funkcie.

Spomaľuje priebeh Alzheimerovej choroby. Naviac má detoxikačné účinky.

Klanopraška (mangolka) čínska / Schisandra chinensis

Drevitá liana pochádzajúca z Juhovýchodnej Ázie. Využívajú sa jej bobule, nazývané ako “ovocie piatich chutí”, a listy.

Posilňuje nervovú sústavu, zvyšuje duševnú i fyzickú aktivitu, má stimulačné účinky, znižuje únavu, preventívne pôsobí proti depresiám. Naviac znižuje teplotu, bolesť a uvoľňuje kŕče. Urýchľuje rekonvalescenciu po infekciách.

Nedoporučuje sa pri vysokom krvnom tlaku, srdečných chorobách a epilepsii.

Cholin

Cholin je základným stavebným kameňom acetylcholinu, ktorý patrí medzi základné neurotransmitery - látky prenášajúce vzruchy mezi nervovými bunkami.

Najviac cholinu obsahujú vaječné žĺtky, pečeň, strukoviny a burské oriešky.

Nedostatok cholinu je spájaný napríklad so vznikom Alzheimerovej choroby a iných psychiatrických ochorení sprevádzaných poruchami pamäti.

Cholin pomáha brzdiť rozvoj aterosklerózy (upchanieí ciev tukmi) s ktorou sa spája vznik srdečno-cievnych ochorení (srdečný infarkt, mozgová mŕtvica). Zabraňuje hromadeniu cholesterolu a tuku v organizme.

Príjem cholinu v potrave či v doplnkoch stravy môže zvýšiť hladinu acetylcholinu a tým zlepšiť pamäť.

DMAE bitartrát

Celým názvom dimethylaminoethanol. Aj keď znie jeho názov strašidelne, ide o látku, ktorá sa vyskytuje v prírode. V malom množstve sa nachádza aj v ľudskom mozgu. Je to svetlo žltá kvapalina.

Patrí medzi nootropiká, teda mozgové nutrienty. Nootropika sa podieľajú na dodávke látok dôležitých pre mozog, napríklad neurotransmiterov, enzýmov a hormónov, ktoré podporujú mozgovú činnosť. Zlepšujú prekrvenie mozgu. Tým sa do mozgových buniek dostáva viac kyslíku.

DMAE pomáhá zvyšovať bdelosť a zlepšovať náladu. Zlepšuje mentálne funkcie - pamäť, inteligenciu, pozornosť a koncentráciu.

Vitamín B5 / kyselina pantothenová

Vyskytuje sa vo všetkých tkanivách nášho tela a jeho funkcia je nezastupiteľná. Bol objavený už v roku 1933.

Vitamín B5 je súčasťou mnohých enzýmov – bielkovín, ktoré riadia chemické reakcie v našom tele. Je súčasťou takzvaného koenzymu A, ktorý sa zúčastňuje základnej premeny cukrov, tukov a mnohých ďalších látok v ľudskom tele.

Vitamín B5 má protistresové účinky, najmä vďaka pôsobeniu na nadobličky, kde podporuje tvorbu hormónov. Pri jeho nedostatku dochádza k vyčerpaniu naobličiek.

Doporučuje sa užívať pri prevencii aterosklerozy, na zlepšenie pamäti a koncentrácie, na podporu hojenia, plodnosti, rastu vlasov či pri odstraňovaní kŕčov v nohách. Dokonca pomáha i tým, ktorí chcú prestať fajčiť.

Vitamín B6 / pyridoxin

Vitamín B6 patrí do skupiny vitamínov rozpustných vo vode. Nedá se ním predávkovať. 

Pomáhá urýchlovať metabolické reakcie a chemické reakcie v bunkách. Je dôležitý v procesoch premeny zásobných cukrov v pečeni a svaloch na energiu.

Všetky formy vitamínu B6 sa môžu vyskytovať v potravinách (pečeň, bravčové mäso, makrely, vajcia, droždie, banány, zemiaky, kapusta, špenát, kel, avokádo, mrkva, orechy, obiloviny, celozrnný chlieb, kvasnice, hydina) a jsou vstřebávány do střeva.

Pôsobí preventívne proti nervovým ochoreniam, pomáhá zlepšovať náladu a má pozitivný vplyv na kvalitu kože. Hraje dôležitú rolu pri tvorbe červených krviniek a protilátok.

Závěr

Doplnok stravy Promysl je zdravou náhradou energetických nápojov. Veľmi rýchlo dokáže nabudiť, zvýšiť pozornosť, zbystriť myseľ. A to všetko bez vedľajších účinkov. Je to prírodné nootropikum

Autor: Mgr. Veronika Habermann, DiS.
vedoucí Centra zhubnout.cz

Podpis Veronika Habermann

Veronika Habermann