Hľadali sme nejakú dobrotu, ktorou vám urobíme radosť, a ktorou vám priblížime kraj, kde má naša firma sídlo. Hneď za kopcom máme Štramberk, kde sa pečú štramberské uši. A pretože nepoznáme nikoho, komu by nechutili, bola to jasná voľba.

Štramberské uši, ktoré nájdete v každom balíčku z eshopu mojeluha.cz, pochádzajú z dielne Cukrárne u Hezounov. Sú pripravované podľa pôvodnej receptúry ručným váľaným spôsobom.

Ako prvý český potravinársky výrobok sa štramberské uši dočkali ochrany zemepisného označenia, ktorú garantuje Európska únia. To znamená, že uši môžu piecť iba majstri pekári zo Štramberka. Pritom licencií, oprávňujúcich na ich oficiálnu výrobu, je len pár.

Historka o vzniku tejto dobroty je málinko strašidelná.

Podľa legendy Tatári odrezávali zabitým miestnym kresťanom uši, ktoré potom ako trofeje posielali svojmu panovníkovi. Práve pri Štramberku, pod vrchom Kotúč, obyvatelia tatáru porazili. Na mieste po nich zostali len mechy s nasolenými ľudskými ušami.

Odvtedy sa v deň nanebovstúpenia Pána koná v Štramberku púť a na počesť víťazstva tunajších obyvateľov nad tatármi sa pečú už preslávené "Štramberské uši" z koreneného perníkového cesta.

Cesto sa skladá z múky, cukru, medu a tajnou zmesou aromatického korenia, ktoré dodáva ušiam ich nezameniteľnú chuť a vôňu.

Šikovní pekári ich zvládnu upiecť aj doma. Trúfnete si? Pokiaľ sa vám povedú, pošlite nám foto. Budeme radi zdieľať.

Teraz už viete, čo to v tom balíčku máte. Sú to Štramberské uši od Hezounov. Chutia vám? Vonia vám?

Pečie je pre vás Láďa Hezký so svojou partiou. Keď budete v Štramberku, zájdite si na čerstvé štramberské uši k nemu do cukrárne.