1. Môžem colostrum s rakytníkom alebo s acerolou užívať aj v tehotenstve?

Áno, môžete. Colostrum je veľmi vhodné pre budúce mamičky. Všeobecne platí, že v začiatkoch tehotenstva je potrebné s akýmikoľvek doplnkami stravy zachádzať opatrne a nič nepreháňať. 

V období tehotenstva dochádza v tele ženy k veľkým zmenám, väčšinou sa tiež zvyšuje telesná hmotnosť. Pre organizmus to znamená zvýšenú fyzickú záťaž. Colostrum vám môže pomôcť podporiť váš imunitný systém a lepšie tak zvládnuť tehotenstvo. Má pozitivný vlyv na vstrebávanie a využitie fosforu a vápnika z potravy. Tým podporuje zdravie kostí a zubov.

Každé tehotenstvo je iné, a preto sa o vhodnosti užívania colostra v dobe tehotenstva poraďte so svým ošetrujúcim lekárom. Blahoželáme k bábätku. 😍

2. Je možné užívať colostrum v dobe kojenia?

Kojíte? Ste skvelá! Máte od nás palec hore 👍🏻. Kojením zaisťujete bábätku najlepší možný základ pre budúcu imunitu. Colostrum/mledzivo dostalo bábätko v prvých dňoch života od vás, než sa vám vytvorilo "plnohodnotné” materské mlieko.

Colostrum ako doplnok stravy sa môže užívať aj počas kojenia. Je však potrebné mať na mysli, že nenahradzuje vyváženú stravu a zdravý životný štýl.

Materstvo, zvlášť v prvých mesiacoch, je strašne vysilujúce. Ako fyzicky, tak psychicky. Nepretržitá starostlivosť o bábätko, kojenie, prebdené noci... Je nesmierne dôležité udržať sa v tejto dobe vo forme a pri plnom zdraví.

Vďaka obrovskému množstvu užitočných látok, vám s tým môže colostrum významne pomôcť.

3. Od akého veku dieťaťa sa môže podávať Colostrum s acerolou v prášku?

Colostrum s acerolou v prášku je možné podávat preventívne, alebo na posilnenie imunity v období chrípky, viróz a sezónnych ochorení deťom od 1 roku.

Chuťovo je sušené práškové kravské kolostrum veľmi podobné sušenému mlieku alebo sunaru. Skvele se dá "prepašovať" do detských kaší, do jogurtov a podobných pokrmov. Takmer nezmení ich chuť. Colostrum nesmie prejsť varom alebo teplotami nad 70 stupňov Celsia.

Denná dávka by sa mala pohybovať medzi 250 - 500 mg. Nie je vhodné pre deti (ale ani dospelých) s intoleranciou laktózy. Nie ste si istí? Radšej sa opýtajte svojho lekára. 

4. Prečo nie je colostrum s rakytníkom vhodné pre deti do 3 rokov?

Kvôli tobolkám. Pri užívaní toboliek hrozí u malých detí vdýchnutie tobolky. Ako to vyriešiť? Tobolku otevorte a obsah vysypte napríklad do jogurtu. Takýto spôsob podania je bezpečný aj pre deti. Alebo si rovno objednajte colostrum v prášku, vhodné pre deti.

Obidve verzie, v tobolkách aj v prášku, obsahujú české colostrum s vysokým obsahom imunoglobulínov - 40 % IgG a naviac aj prírodný vitamín C. V prípade colostra v tobolkách je to céčko z rakytníka, v prípade colostra v prášku je to céčko z aceroly.

5. Nechýba colostrum teliatkam?

To rozhodne nie. Teliatka majú samozrejme prednosť. Rodia sa totiž bez vrodenej imunity a bez potrebnej dávky colostra by dlho neprežili. Žiadny farmár by nedopustil, aby teliatka akokoľvek trpeli. Pre dalšie spracovanie sa využívajú iba prebytky colostra.

6. Aké je správne dávkovanie colostra?

To záleží na tom, ako sa cítite :-). Ste chorí, po úraze, po operácii alebo chemoterapii? Alebo len chcete urobiť niečo pre svoje zdravie? Nech užijete akékoľvek množstvo colostra, nemôžete si tým nijako ublížiť. Colostrom sa nedá predávkovať.

Tipy na dávkovanie colostra:

Prevencia – Pre celoročné preventívne užívanie Colostra od LUHY, stačí 1 tobolka denne. Pre preventívnu kúru 2x ročne s prestávkou odporúčame užívať 2 tobolky denne po dobu dvoch mesiacov. Myslite na to, že na sychravú jeseň je potreba sa pripraviť už v septembri.

Infekcia ("chrípočka") - Po dobu choroby je dobré dávkovanie zvýšiť, a to po dobu 3–5 dní na 6-8 toboliek za deň. Potom pokračovať ešte pár dní 2 tobolkami. Najlepšie je zvýšiť dávkovanie hneď pri prvých príznakoch ochorenia a pokiaľ možno zahájiť kľudový režim - veľa spať a odpočívať. Čaj s citrónom, teplá deka a dobrý film vám prospejú. 

Opakujúca sa infekcia, antibiotiká - Pokiaľ trpíte často na akékoľvek zápaly, odporúčame celoročné užívanie colostra. V prípade prepuknutia choroby zvýšiť dávku po dobu 10 dní na 6 toboliek za deň. Potom vydržať ešte 3 mesiace a užívať 2 tobolky denne. 

Imunitná nedostatočnosť - dlhodobé užívanie colostra je veľmi žiadúce. Pri akútnom ochorení zvýšiť dávku na prvých 15 dní až na 4 tobolky za deň.  Potom pokračovať dvomi tobolkami za deň. Odporúčame užívanie konzultovať s ošetrujúcim lekárom.

Colostrum z LUHY je naozaj kvalitné, s vysokým obsahom imunoglobulínov IgG 40%, a radí sa medzi špičku na trhu. V jednej tobolke je 400 mg kvalitného colostra. Je to geniálna surovina. Colostrum sa nedá umelo vytvoriť. Ide o čistý prírodný produkt. Obsahuje viac než 250 bioaktívnych látok, ktoré majú úžasný vplyv na ľudský organizmus, na správne fungovanie imunitného a tráviaceho systému. Pravidelné užívanie colostra udržuje a posilňuje imunitu a rovnováhu tela. Viac o colostre.

Autor: Mgr. Veronika Habermann, DiS.
vedoucí Centra zhubnout.cz

Podpis Veronika Habermann

Veronika Habermann